Novinky

job

Hľadáme zodpovedných ľudí na pozície: 

Strojník - obsluha stavebného stroja - prísun suroviny do skladov a obsluha elektrického vozíka - nakladanie paliet, pomocné manuálne práce pri obsluhe výrobnej linky.
Pomocný robotník - pomocné manuálne práce pri obsluhe výrobnej linky na výrobu drevných peliet, pri obsluhe strojov – drvič paliet, ručná balička a iné denné pomocné manuálne práce.

V prípade záujmu pošlite svoj životopis alebo nás kontaktujte mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo  telefonicky na 0905 517 360.

12 osobnosti zsk 2022V priestoroch Národného domu v Martine prebehlo v sobotu 11.6.2022 slávnostné oceňovanie osobností Žilinského samosprávneho kraja za rok 2021 a odovzdávanie Pamätných plakiet za mimoriadny prínos pre rozvoj župy. 

Pamätnú plaketu za mimoriadny prínos v oblasti ochrany životného prostredia a rozvoja obnoviteľných zdrojov v Žilinskom kraji si prevzal aj Ladislav Židek, ktorý je nositeľom mnohých inovatívnych myšlienok v týchto oblastiach na Slovensku. Boli tak základom i pre vybudovanie trhu s drevnými peletami pre Slovensko a neskôr Biomasového logistického centra v Kysuckom Lieskovci. 

nori sa zaujimaju o peletyKoncom apríla sme sa zúčastnili na Otváracej konferencii nového informačného projektu "KLÍMA BEST - Najlepšie skúsenosti pre lepšiu klímu", ktorý sa začal realizovať v Žilinskom kraji. Teší nás, že projekt nezabudol ani na dôležitú oblasť klimatického balíčka a tou je zmena spôsobu ako zabezpečujeme energiu, ktorú potrebujeme na vykurovanie. Dozvedeli sme sa, že kampaň "Viac tepla, menej dymu - pre klímu" bude spustená už v nasledujúcej vykurovacej sezóne.

drevne stiepky mulcovanieVyvýšené záhony je vhodné dobre namulčovať. Drevné štiepky udržujú v záhonoch vlhkosť, teplo, zabraňujú erózii vrchnej časti pôdy a nedovolia burine uchytiť sa. Namulčovaný záhon netreba veľa polievať ani plieť. To uľahčí prácu Vám a rastlinám sa bude dariť.

vyvyseny zahon vyplnitVyvýšený záhon treba dobre "namiešať" aby mali rastliny vhodné podmienky pre svoj rast. Jednotlivé vrstvy  sa rozkladajú, vytvárajú teplo a dôležitý humus. Po niekoľkých rokoch vznikne v záhone veľmi kvalitná pôda.

ako vybrat kachleKachle na drevné pelety sú plnohodnotným vykurovacím zariadením, ktoré je možné v miestnosti umiestniť samostatne bez potreby obloženia. V porovnaní s kachľami na palivové drevo produkujú len málo dymu a spalín a pritom poskytujú výnimočné množstvo tepla. Vďaka modernému a bezpečnému preskleniu dvierok nemusíte prísť ani o zážitok z teplého plameňa a drevné pelety prinesú vôňu dreva. 

balene vs. sypane peletyKvalita je stále na prvom mieste a v oboch prípadoch ide o rovnaký certifikovaný produkt z tej istej výrobnej linky. ENplus certifikácii pritom nepodlieha len samotná výroba drevných peliet. Pravidelnou kontrolou prechádza aj systém skladovania, balenia a v neposlednom rade dodávky drevných peliet - balených i sypaných. Aký je teda medzi nimi rozdiel a aké sú výhody?  Rozdielna je najmä možnosť skladovania. Aj tu však platí zásada, že pelety a vlhko nie je dobrá kombinácia. 

stiepka vyskakovacie oknoDrevné štiepky sú skvelý materiál a možností ich využitia je naozaj veľa. Požiadavky na kvalitu sa líšia od spôsobu použitia, rozdiely sú i vo veľkosti vyrobenej frakcie a obsahu kôry.  Na trhu nájdete štiepky vhodné na mulčovanie, ktoré udržujú vlhkosť v pôde. Ďalej štiepky vhodné ako dekoratívny materiál v rámci výplne záhonov, či ako povrch detských ihrísk. Nájdu uplatnenie aj ako povrch trailových, či bežeckých chodníkov v rámci lesoparkov alebo prímestských lesov. Môžu tvoriť aj základ pre kompost, byť prímesou substrátov a samostatnou kapitolou je energetika.