Novinky

vyskakovacie okno 2Nadväzujeme na naše vyhlásenie z konca októbra 2022. V poslednom čase zaznieva z najrôznejších médií snaha diskreditovať pelety, ich nedostatok a premrštené ceny. Chceme ubezpečiť všetkých záujemcov zo Slovenska, že rôzne vyjadrenia sú klamlivé a zavádzajúce.
Nie je v prvom rade pravdou, že je nedostatok peliet. Je ich dostatok a stabilizovala sa aj ich výroba. BIOPEL, a. s. má dostatočné množstvo na skladoch a dokážeme uspokojiť každého zákazníka. Naopak je chybou, že Slovensko nedostatočne využíva tento domáci a dostupný zdroj, ktorého veľké množstvo putuje zbytočne za hranice.

Clanok cena pelietAký bol rok 2022 pre výrobcov drevných peliet na Slovensku? Čo najviac ovplyvnilo cenu drevných peliet? Bude ich cena ešte rásť? 

Aj na tieto otázky sme sa vyjadrili pre magazín TREND. 

esco slovensko 20211006 113115Skupina ESCO Slovensko je významným hráčom v oblasti poskytovania ekologických a úsporných riešení. ESCO Slovensko vstúpilo do spoločnosti BIOPEL, ktorá je dodávateľom ekologického tepla z drevených peliet a zároveň výrobcom drevených peliet.

ESCO Slovensko vstúpilo do spoločnosti BIOPEL a získalo v tejto spoločnosti majoritný podiel. BIOPEL je významný výrobca certifikovaných peliet z odpadového dreva a dodávateľ ekologického tepla z peliet. ESCO Slovensko tak posilňuje na trhu bezemisných zdrojov tepla.

vyskakovacie oknoTrh s drevnými peletami v Európe prešiel počas roka 2022 turbulentným obdobím. Chceli by sme našich zákazníkov predovšetkým ubezpečiť, že situácia je nateraz stabilizovaná a my vyvíjame maximálne úsilie, aby sme vyrábali a mali na sklade pelety aj na zimu. Dôsledne zvažujeme každý predaj a každú nakládku peliet. Vybrali sme sa inak ako naša konkurencia a radikálne sme obmedzili export. S rizikom ale v záujme domáceho trhu, pretože ten je najdôležitejší. Úplne sme vylúčili dodávky slovenským obchodníkom, ktorí pelety vyvážajú za hranice.

KF 2022Vykurovanie zdražuje. A český vidiek môžu zachrániť drevné palivá – o tom je presvedčený Vladimír Stupavský a s ním ďalšie tisíce ľudí, ktorí si tento rok objednali nový kotol na drevnú biomasu: drevo, brikety alebo pelety v ČR. Magazín Komfortní teplíčko vydáva každý rok Klaster Česká peleta a prináša inšpiráciu z prostredia, kde už je kotol na biomasu pár rokov úspešne v prevádzke, a to doma aj vo svete. Kotol na pelety majú vo svojej základni aj žltí trabanti – pelety ich hrejú, keď pripravujú ďalšie cesty a ladia svoje nové vozidlo, ukrajinský LuAZ. 

Príjemné čítanie

12 osobnosti zsk 2022V priestoroch Národného domu v Martine prebehlo v sobotu 11.6.2022 slávnostné oceňovanie osobností Žilinského samosprávneho kraja za rok 2021 a odovzdávanie Pamätných plakiet za mimoriadny prínos pre rozvoj župy. 

Pamätnú plaketu za mimoriadny prínos v oblasti ochrany životného prostredia a rozvoja obnoviteľných zdrojov v Žilinskom kraji si prevzal aj Ladislav Židek, ktorý je nositeľom mnohých inovatívnych myšlienok v týchto oblastiach na Slovensku. Boli tak základom i pre vybudovanie trhu s drevnými peletami pre Slovensko a neskôr Biomasového logistického centra v Kysuckom Lieskovci. 

nori sa zaujimaju o peletyKoncom apríla sme sa zúčastnili na Otváracej konferencii nového informačného projektu "KLÍMA BEST - Najlepšie skúsenosti pre lepšiu klímu", ktorý sa začal realizovať v Žilinskom kraji. Teší nás, že projekt nezabudol ani na dôležitú oblasť klimatického balíčka a tou je zmena spôsobu ako zabezpečujeme energiu, ktorú potrebujeme na vykurovanie. Dozvedeli sme sa, že kampaň "Viac tepla, menej dymu - pre klímu" bude spustená už v nasledujúcej vykurovacej sezóne.

drevne stiepky mulcovanieVyvýšené záhony je vhodné dobre namulčovať. Drevné štiepky udržujú v záhonoch vlhkosť, teplo, zabraňujú erózii vrchnej časti pôdy a nedovolia burine uchytiť sa. Namulčovaný záhon netreba veľa polievať ani plieť. To uľahčí prácu Vám a rastlinám sa bude dariť.