Spoločnosť BIOPEL, a. s. sa zameriava na výrobu suchých drevných štiepok vyššej kvality o vlhkosti max. do 20%, čo si vyžaduje nové prístupy pri jej výrobe a distribúcii. Obsah vody v drevných štiepkach je významným faktorom ovplyvňujúcim celkový výkon energetického systému, má vplyv na samotný proces spaľovania – ovplyvňuje produkciu znečisťujúcich látok, účinnosť tepelného zdroja, teplotu plameňa, množstvo popola.
KVALITA PALIVA
Čerstvé lesné štiepky majú vysoký obsah vody, ktorý kolíše od 40 do 60 %. Takáto mokrá štiepka sa vyznačuje nízkou výhrevnosťou, pri 50 % vlhkosti je to len okolo 2,2 kWh/kg.
Kvalita drevných štiepok je zárukou efektivity spaľovania, ekonomiky prevádzky a JE správnym krokom k znižovaniu emisií.
Prečo NIE mokré drevné štiepky
- Náklady na mokré štiepky sú približne 1,5 násobne vyššie v porovnaní so suchými
- Vyššie náklady na dopravu
- Vyššie náklady na skladovanie v zimnom období - premŕzanie, problémy s manipuláciou, vykládkou
- V zime môže byť vlhkosť až 60%
- Kvalita dodávok je veľmi nestabilná
- Vysoká citlivosť na mikrobiologickú degradáciu - pri mokrých štiepkach sú časté problémy spojené s hnilobou a plesňami
- Ich pôvod je často priamy výrub stromov v slovenských lesoch
Prečo ÁNO suché drevné štiepky
- Vyššia výhrevnosť oproti mokrým štiepkam - 4 kWh/kg pri 20% vlhkosti
- Účinnejšie spaľovanie
- Nižšia produkcia popola
- Jednoduchšia prevádzka a predĺženie životnosti zariadenia
- Zníženie celkového potrebného množstva paliva
- Technológie na spaľovanie suchých drevných štiepok sú dvojpalivové, to znamená, že sa v nich dajú spaľovať aj drevné pelety – zvyšuje bezpečnosť dodávky paliva
- Vyrobené z presušeného drevného odpadu
SÚ SUCHÉ ŠTEPKY DRAHÉ? NIE!
V porovnaní so suchými drevnými štiepkami mokré štiepky výrazne znižujú výhrevnosť paliva, takže nie je možné dosiahnuť menovitý výkon kotla. Kúrenie je neefektívne, znečisťuje ovzdušie a zvyšuje náklady.
VÝROBA
Suché drevné štiepky vyrábame pasívnou metódou sušenia, to znamená, že drevný odpad v podobe drevných odrezkov nechávame prirodzene preschnúť. Slnečná energia a vietor sa postarajú o dostatočné vysušenie drevných odrezkov, stanú sa „vzduchosuchými“, ich relatívna vlhkosť sa vtedy pohybuje v rozmedzí 15 % - 20 %, čo je veľmi dôležitý ukazovateľ pre skladovanie štiepky. Následne sa odrezky štiepkovačom poštiepkujú na požadovanú frakciu (90 mm, 50 mm alebo 35 mm).
DOPRAVA
Zákazníkom sa štiepky dopravujú buď veľkokapacitným návesom s posuvnou podlahou alebo veľkokapacitnými kontajnermi. Ponúkame aj pneumatické plnenie skladu, kedy sú štiepky dopravované zo špeciálneho kontajnera priamo do skladu prúdom vzduchu obdobne ako je to pri drevných peletách s tým rozdielom, že priemer hadice ako i inštalovanej koncovky je väčší (Ø 150 mm). Zákazník tak dostane štiepku priamo do skladu bez potreby ďalšej manipulácie s palivom.